Pri rekonštrukcii kúpeľne sa ľahko dopustíte chýb, ktoré zvýšia náklady a znížia komfort nového priestoru. Je dobré si vopred dôkladne naplánovať celý priestor a renovačné práce, aby ste sa vyhli najčastejším chybám, ktoré sa niekedy nedajú odstrániť ani zmeniť.

Prečítajte si 7 najčastejších chýb pri rekonštrukcii kúpeľne.

1. Chýbajúci presný plán

Začatie renovačných prác bez dôkladného plánu je najlepším receptom na problémy a veľa frustrácie. Skôr, ako sa pustíte do akýchkoľvek zmien, premyslite si rozloženie kúpeľne, výber materiálov, farieb a štýlu a odhadnite svoj rozpočet. Pomôže vám to vyhnúť sa chaosu, oneskoreniu a minimalizovať dodatočné náklady.

2. Ignorovanie technického stavu

Pred začatím prác je dobré dôkladne posúdiť stav kúpeľne pred renováciou: stav vodovodných a elektrických systémov a prípadné poškodenie konštrukcie. Umožní vám to minimalizovať problémy v budúcnosti a vymeniť jednotlivé prvky tak, aby ste si zrekonštruovaný priestor mohli užívať čo najdlhšie.

3. Zlé usporiadanie elektrických a vodovodných bodov

Pri väčšej rekonštrukcii sa oplatí dôkladne premyslieť umiestnenie všetkých elektrických bodov a inštalatérskych prístupov. Jedná sa o prvý krok rekonštrukcie a akákoľvek následná zmena hotovej kúpeľne bude mať za ničenie a následné opätovné ukladanie obkladačiek, čo si vyžaduje dodatočný čas a nemalé finančné náklady.

4. Chýbajúca hydroizolácia v oblasti sprchy alebo vane

Chýbajúca alebo nedostatočná hydroizolácia v oblasti sprchy alebo vane môže viesť k vzniku plesní a poškodeniu konštrukcie. Na to, aby sa voda zhromažďovala pod obkladačkami, nemusí dôjsť k zatopeniu kúpeľne - nevhodný materiál alebo nevhodné umiestnenie škár, môže viesť k zhromažďovaniu vody pod obkladačkami.

5. Nevhodné osvetlenie

Kúpeľne sú často postavené bez prístupu k oknu alebo dennému svetlu - v takom prípade hrá osvetlenie v miestnosti kľúčovú úlohu. Vyhnite sa príliš tlmenému svetlu, ktoré môže sťažovať každodenné činnosti, ako aj príliš ostrému svetlu, ktoré sa môže odrážať od povrchu sprchy, obkladačiek alebo zrkadiel. Dobrým riešením je použitie rôznych zdrojov svetla: nástennej lampy nad zrkadlom a niekoľkých bodov stropného osvetlenia.

6. Inštalácia kontrolných otvorov

V moderných kúpeľniach si často vyberáme vstavané WC a vaňu. V takýchto situáciách nesmieme zabudnúť na ponechanie revíznych otvorov, ktoré v prípade poškodenia inštalácie umožnia prístup do vnútra vstavanej jednotky a opravu problému. Bez nich bude potrebné vyrezať otvory zvonku, čo je nákladné a časovo náročné.

7. Výber nesprávnych materiálov

Nie každý materiál je vhodný do malého uzavretého priestoru plného vlhkosti. Nezabudnite si vybrať farby odolné voči vlhkosti, použiť dvere s vetracími otvormi, na podlahu si zvoliť matné, protišmykové dlaždice a na steny hladké obkladačky, na ktoré nebude pôsobiť vodný kameň. Okrem toho si vyberte dokončovacie materiály, ktoré neabsorbujú vlhkosť a vydržia vám mnoho rokov.

Rekonštrukcia kúpeľne je investíciou na dlhé roky a starostlivo naplánovaný a premyslený proces tejto rekonštrukcie zabráni neskorším problémom a frustrácii.