Lineárny odtok - čo je to?

Tradične inštalovaný sprchový kút je umiestnený na sprchovej vaničke, ktorá je vybavená odtokovým otvorom. Ale čo, ak sa chcete rozhodnúť pre moderný sprchovací kút bez sprchovej vaničky? Nikto, predsa nechce skončiť sprchu utieraním podlahy v celej kúpeľni. V takom prípade by ste mali uvažovať o výbere lineárneho odtoku, ktorý je ideálnym riešením na odtok vody zo sprchy v každej modernej kúpeľni.

Ako si vybrať lineárny odtok?

Pred kúpou lineárneho odtoku je vhodné venovať pozornosť materiálu, z ktorého je vyrobený. Kvôli kontaktu s vodou a chemikáliami. Aby ste sa vyhli problému s koróziou, odporúča sa vybrať lineárny odtok vyrobený z najkvalitnejšej nehrdzavejúcej ocele. Ideálnym riešením je použitie lineárneho odtoku, ktorý zabezpečí odtok vody a zaručí bezpečnosť pri pohybe po zvyšku kúpeľne. Na výrobu odtokov sa používa nerezová oceľ najvyššej kvality. Jemne brúsená oceľ dodá eleganciu a štýl každej kúpeľni. Odtoky sa vyrábajú od základu v továrni a každý z nich prechádza podrobným kontrolným procesom, pri ktorom sa dbá na najmenšie detaily. Všetky výrobky sa vyznačujú vysokou odtokovou kapacitou a sú prispôsobené tak, aby vyhovovali jednoduchým aj veľkým zložitým sprchovým systémom. Lineárne odtoky sú k dispozícii v rôznych veľkostiach.

Výhody lineárneho odtoku

Hlavnou výhodou je, že sprchový kút bez vaničky sa ľahšie čistí a je estetickejší. Vďaka rovnému povrchu sa sprchovací kút oveľa ľahšie čistí a zvyšky mydla sa neusadzujú tak ľahko ako pri sprchovacích vaničkách. Okrem toho je táto možnosť oveľa bezpečnejšia pre starších ľudí, rodiny s deťmi alebo osoby so zdravotným postihnutím. Možnosti dizajnu takéhoto sprchového kúta sú takmer nekonečné, jediným obmedzením je fantázia dizajnéra. Lineárny odtok je tiež senzačným riešením pre malé, neprehľadné kúpeľne, kde sa počíta každý centimeter priestoru. Sprchový kút s lineárnym odtokom môže byť súčasťou každej modernej kúpeľne. Priestorovo náročnú sprchovú vaničku možno nahradiť pohodlnejším umývadlom alebo priestranným podstavcom na odkladanie uterákov, toaletných potrieb a iných kúpeľňových potrieb. V takomto modernom interiéri by bol ideálny o niečo väčší sprchový kút alebo walk-in sprchovací kút, t. j. riešenie bez dverí - nielenže opticky zväčší kúpeľňu, ale stane sa aj funkčnejším a štýlovejším.

·        Už vo fáze návrhu kúpeľne by sa malo zohľadniť želanie inštalovať lineárny odtok, pretože si to vyžaduje vhodnú profiláciu podlahy - mala by byť so sklonom približne 2,5 %.

·        Kompletná súprava obsahuje všetko potrebné na pohodlnú, bezpečnú a čistú inštaláciu odtoku.

·        Sifón umožňuje nastavenie uhla inštalácie. Nastavenie môže byť v rozsahu 360 stupňov.

·        Vyrovnávacie nožičky na presné umiestnenie odtoku, výška od 8,1 cm do 12,2 cm - podľa potreby inštalácie.

·        Tesniaca membrána (tesniaca manžeta) z polyetylénových vlákien na zabezpečenie úplnej vodotesnosti v citlivej oblasti medzi odtokom a výtokom.

·        Orezaná redukcia môže znížiť výšku odtoku na 68 mm. Nie je teda potrebné kovať veľmi hlbokú drážku pre odtok. Zároveň je zachovaná správna výška sifónu vodnej zátky.

·        Suchý ventil - model STREAM navyše obsahuje tzv. suchý ventil, ktorý zabraňuje prenikaniu nepríjemných pachov po vyschnutí vodnej "zátky" (napr. po dlhšom nepoužívaní).

 

 

 

Výber správneho lineárneho odtoku

Výber lineárneho odtoku závisí od rôznych faktorov. Na trhu sú dostupné lineárne odtoky rôznych veľkostí a typov. Dôležitú úlohu pri výbere odtoku zohráva veľkosť kúpeľne. V malých kúpeľniach by sa mal používať kratší odtok, t. j. lineárny odtok, ktorý nepresahuje 70 cm. Na druhej strane, vo veľkých kúpeľniach budú vhodné lineárne odtoky s dĺžkou 90 až dokonca 100 cm. Kľúčovým pravidlom je zohľadniť veľkosť sprchového kúta. Šírka steny by mala byť o 10 až 20 cm menšia ako dĺžka odtoku. Najdôležitejším parametrom pri výbere sprchového odtoku je však jeho kapacita, ktorá udáva, koľko litrov vody dokáže odtok odviesť. Existujú tri typy sprchových odtokov: montované pri podlahe, nástenné a prístenné. Klasické odtoky sa od nástenných odtokov líšia najmä svojou konštrukciou a spôsobom montáže. Prístenný odtok je určený na inštaláciu priamo k samotnej stene sprchovacieho kúta. Pri štandardnom lineárnom odtoku je naopak potrebné zachovať niekoľko centimetrov priestoru od steny. Nástenný odtok, ako už názov napovedá, sa inštaluje do steny sprchy, a nie do podlahy sprchy. Každý typ výrobku môže byť vhodný pre iné usporiadanie sprchového kúta.

Ako nainštalovať lineárny odtok?

Inštalácia lineárneho odtoku si vyžaduje náležitú prípravu a použitie správneho náradia. Tu sú kroky, ktoré je potrebné vykonať na správnu inštaláciu lineárneho odtoku:

·        Pripravte povrch: Vyčistite a vyrovnajte podklad, následne skontrolujte úroveň povrchu pomocou vodováhy.

·        Vyrežte dieru do podlahy: Vyznačte rozmery odtoku na podlahe a vyrežte otvor pomocou vŕtačky a píly.

·        Namontujte odtok: Odtok opatrne umiestnite do vyrezaného otvoru pomocou vodováhy a priskrutkujte ho na miesto.

·        Utesnite odtok: Po obvode odtoku naneste silikón a nechajte ho zaschnúť.

·        Pretestujte: Po inštalácii pustite do odtoku vodu, aby ste skontrolovali jeho tesnosť.

Pohodlie pri každodennom používaní

·        Viditeľné aj vnútorné prvky sú dokonale opracované, hladké a utesnené, takže je možné jednoducho dbať na čistotu a hygienu.

·        Čistenie sifónu je veľmi jednoduché - stačí zdvihnúť trubicu/mriežku a vybrať kôš zo sifónu, vyčistiť ho a odložiť.

·        Stabilita a ticho – trubice/mriežky majú tlmiace vzdialenosti, takže nevydávajú žiadny hluk a vždy zostávajú presne tam, kde majú byť, takže odtok vody je vždy správny.