Aký povrch dlažby si vybrať a prečo?

Matnú alebo leštenú gresovú dlažbu? To je otázka, ktorú si kladie skoro každý pri renovácii domu alebo bytu. Je naozaj veľmi ťažké, rozhodnúť sa. Ponuka je široká a konečná voľba nie je len o tom ako bude vyzerať, ale záleží aj na mnohých technických aspektoch, ktorými sa obidva povrchy od seba výrazne líšia. Ako sa rozhodnúť a vybrať si ten správny produkt, ktorý poteší oko a zároveň bude dobre slúžiť? V tomto článku Vám predstavíme najdôležitejšie vlastnosti dlaždíc, ako aj výhody a nevýhody matnej a leštenej gresovej dlažby.

Leštená dlažba: výhody a nevýhody

Začnime s lešteným povrchom, teda takým, ktorý blyští a odráža svetlo – má vysoký lesk a zároveň je dokonale hladký. Dôležitým aspektom je šmykľavosť podlahy, na ktorej je položená leštená gresová dlažba – zakaždým, keď povrch navlhne, zvyšuje sa riziko pošmyknutia. Leštenie tiež zhoršuje odolnosť dlaždíc proti škvrnám. V tomto procese sa otvoria mikropóry nachádzajúce sa v gresových dlaždiciach. Preto leštená gresová dlažba vyžaduje impregnáciu - použitie impregnácie predlžuje trvanlivosť dlaždíc a uľahčuje jej udržiavanie v čistote. Na trhu sú dostupné továrensky impregnované leštené dlažby.

Po leštení je gres náchylnejší na povrchové poškriabanie, takže nie je vhodný na použitie tam, kde je zvýšený pohyb (položené na takomto mieste rýchlo vybledne a ukážu sa ňom nepekné škrabance). Preto odporúčame klásť leštené gresové obklady na podlahu v interiéroch, kde je estetický efekt najdôležitejší, napríklad v obývacej izbe alebo v kúpeľni na stene.

Zhrňme si to:

povrch vyrobený z tohto druhu gresu je elegantný, dodá mu luxusný efekt najmä, ak použijeme vzory, napr. mramorové;

vďaka svojej dokonalej hladkosti po ňom voda ľahko steká, takže si ho môžete vybrať na položenie na steny v kúpeľni, napr. v sprchovacom kúte;

jednou z najväčších nevýhod tohto typu povrchu je jeho klzkosť, preto by ste si mali starostlivo vybrať miestnosť, kde ho položíme na podlahu, najmä v kúpeľni. Tiež nie je vhodný na umiestnenie na terasu alebo balkón, pretože pri kontakte s vodou bude šmykľavý a môže viesť k nehode. Aj kvôli tejto klzkosti tento povrch neodporúčame, ak máme doma malé deti alebo domáce zvieratá;

druhou nevýhodou leštených povrchov je ich čistenie, aj keď to ide ľahko vďaka klzkému povrchu, ale po každom kontakte s vodou by sa ich mali utrieť dosucha, aby nevznikli žiadne škvrny alebo šmuhy, takže čistenie bude vyžadovať viac námahy.

Leštené gresové dlažby nájdete 👉 tu

Matná dlažba: klady a zápory

Matné dlaždice sa vyznačujú predovšetkým odolnosťou proti pošmyknutiu a nízkou úrovňou absorpcie vody a preto sa najčastejšie odporúčajú na miesta, ktoré sú intenzívne používané a vystavené častému kontaktu s vodou. Máme na mysli kúpeľňu, salón, kuchyňu a garáž a tiež aj  priestory okolo domu, ako sú terasa, schody alebo balkóny.

Jej kľúčovou výhodou je odolnosť voči škvrnám a poškriabaniu, je tiež mrazuvzdorná. Vrchná vrstva smaltu chráni gresovú dlažbu pred trvalými nečistotami – namiesto toho, aby prenikala do štruktúry dlaždice, nečistoty sa usadzujú na jej povrchu. Vďaka tomu je čistenie leštených gresových dlaždíc veľmi jednoduché. Stačí pravidelne povysávať podlahu a umyť ju vodou a saponátom. Mali by sme však pamätať na to, že ich mierne pórovitá štruktúra zachytáva mierne nečistoty a sťažuje tým udržanie podlahy v dokonalej čistote.

Glazovaný gres je k dispozícii v širokej škále farieb a vzorov. Vďaka použitiu digitálnej technológie môže povrch dlaždíc mať vzhľad akéhokoľvek materiálu: betónu, mramoru alebo pieskovca. Veľmi obľúbený je glazovaný gres imitujúci drevo, ktorý napodobňuje farbu a štruktúru drevených dosiek. Je ideálnym riešením do kuchyne, kúpeľne alebo chodby, ako aj do salónu. Umožní vám vychutnať si pohodlie gresových dlaždíc a zároveň dodáva interiéru útulnosť – rovnako ako prírodné drevo.

Podlaha z gresovej dlažby je tiež ideálna na podlahové kúrenie. Je to veľmi ekonomický a nenáročný spôsob vykurovania domu alebo bytu. Týmto spôsobom radiátormi nezaberieme miesto a k dispozícii  je nám celý priestor stien a podláh. Ďalšími argumentmi v prospech všeobecne známeho podlahového kúrenia je rovnomerné vykurovanie miestností a minimalizovanie vírenia prachu vo vzduchu, čo pozitívne ovplyvňuje naše zdravie. Gresová dlažba dokonale vedie teplo a poskytuje maximálny komfort vykurovania, ktorý je možné dosiahnuť podlahovým kúrením. Okrem toho je odolná voči vysokým teplotám, čo znamená, že sa nemusíme obávať poškodenia.

Nižšie uvádzame stručné zhrnutie kladov a záporov:

je bezpečnejšia z hľadiska používania, pretože sa na nej nešmýka; kednoznačne najlepšia na kladenie na terasy a balkóny;

je ľahké udržiavať čistý vzhľad, ak ho použijeme na podlahe v kuchyni alebo kúpeľni, po kontakte s vodou alebo mopom na ňom nebudú žiadne šmuhy;

dokonale vedie teplo, vhodná na podlahové kúrenie;

vzhľadom na svoj drsný povrch, ak ju použijeme napríklad na stenu v sprche, bude podporovať ukladanie vodného kameňa.

Matnú gresovú dlažbu nájdete 👉 tu

Zlatý stred lappato alebo pololeštený/polomatný obklad

Obklady lappato sú kombináciou matných a lesklých – ich povrch je pololeštený. V praxi to znamená, že má lesk, ktorý je „rozptýlený" malými matnými časťami. Vďaka tejto kombinácii je povrch zaujímavý, pretože pôsobí efektívnym dojmom. Nižšie uvádzame súhrn kladov a záporov obklady lappato. Možno je to zlatá stredná cesta, ktorú hľadáte.

je veľmi pôsobivý, pretože lesk je tu prepletený s matnými prvkami, vďaka čomu vytvára pútavú hru krásne odrážajúcu svetlo;

použitím iba čiastočného leštiaceho efektu nie je povrch taký klzký ako v prípade leštených povrchov, vďaka čomu si ho môžeme ľahko vybrať na podlahy v rôznych miestnostiach;

lappato efekt podporuje udržanie čistého vzhľadu stien aj podláh, neuvidíte na ňom žiadne šmuhy;

účinok určitého typu drsnosti, ako na matnom povrchu, môže podporiť ukladanie vodného kameňa, ak ho položíme napríklad v kúpeľni v sprche;

malé nepravidelnosti vyplývajúce z kombinácie dvoch štruktúr môžu mať za následok ukladanie v nich malých zrniek, napr. piesku.

Ktorý obklad si vybrať?

Každý z vyššie uvedených povrchov má svoje výhody aj nevýhody, ťažko je povedať, ktorý z nich je najlepší, pretože každý z nás má iné priority a inú predstavu o interiéri. Odporúčame vám pozrieť si všetky vzory pre každý typ povrchu a prajeme vám príjemné nakupovanie!

Dlaždice Lappato nájdete na tomto 👉 odkaze