Pri konečnej úprave bytu budeme stáť pred výberom správneho materiálu na podlahu. Riadime sa predovšetkým vlastnými preferenciami, vlastnosťami jednotlivých materiálov a ich cenou. Takéto rozhodnutie by malo byť starostlivo premyslené, pretože existuje veľa spôsobov, ako si urobiť podlahu. O to viac, že bude trvalou časťou bytu a bude nám slúžiť mnoho rokov. Nezabúdajte, že vybraný materiál by mal byť súčasťou našej predstavy o tom, ako bude zariadený zvyšok bytu. Pri výbere materiálov na konečnú úpravu podlahy musíme brať do úvahy nielen ich estetické vlastnosti, ale aj kvalitu a trvanlivosť, aby podlaha v dome dobre znášala plynutie času a v priebehu rokov vyzerala rovnako dobre ako v čase jej položenia. Čo si teda vybrať na podlahu? Ktorý materiál sa bude hodiť najlepšie? Špeciálne pre vás sme urobili testy najpopulárnejších materiálov v prostredí simulujúcom skutočný život. Testovali sme odolnosť materiálov voči oderu, mechanickému poškodeniu a preliačinám. Pozývame vás, aby ste sa zoznámili s krátkym sprievodcom, ktorý vám pomôže vybrať si perfektnú povrchovú úpravu podlahy do vašej domácnosti.

Odolnosť proti oderu – piesok, blato

Pri výbere konkrétneho materiálu na povrchovú úpravu podlahy by sme okrem iného mali brať do úvahy, či je tento materiál trvanlivý a odolný voči oderu. Pri zariaďovaní bytu by sme mali tiež myslieť na našich štvornohých priateľov – pazúrikmi totiž môžu poškriabať podlahu. Ak hľadáme dokonalý materiál na konečnú úpravu podlahy v byte, musíme pamätať aj o tom, že podlaha, napr. vo vstupnej hale (chodbe), musí naozaj veľa vydržať. Nakoľko chodíme po nej v ťažkých topánkach od blata, prinášame na nich sneh a vodu z vonka. Okrem trvanlivosti nezabúdajme ani na vizuálne aspekty, pretože vstupná hala je miestom, ktoré víta každého hosťa. Preto častou voľbou povrchovej úpravy podlahy vo vstupnej hale je dlažba. Pri jej výbere venujte pozornosť triede oderu gresovej dlažby. Je označená koeficientom PEI od I do V, pričom najvyššia hodnota má najmenšiu citlivosť na oder. Vybrať si môžeme zo sýtych farieb, prevedenia a rôznych povrchových úprav a to aj v rôznych tvaroch a veľkostiach. Za pozornosť stojí drevo imitujúca dlažba, ktorá svojím vzhľadom veľmi dobre napodobňuje drevo. Vďaka gresu môže naša podlaha imitovať aj kameň alebo betón. Gresové dlaždice sú mimoriadne odolné voči oderu, sú vodoodolné, odolné voči škvrnám a UV žiareniu, to z nich robí ideálny materiál na dokončenie podlahy v hale alebo v celom byte. Nakoniec stojí za zmienku chladný povrch gresu – ak chcete chodiť bosými nohami po podlahe a máte radi teplo, možno sa nezaobídete bez podlahového kúrenia, na ktoré sa mimochodom dokonale hodia.

Druhým vhodným materiálom na povrchovú úpravu podlahy sú vinylové panely. Sú odolné voči poškodeniu, poškriabaniu a vyblednutiu a reliéfne vzory sa neodierajú. Dôležité je, že sa vyznačujú aj odolnosťou voči vode, čo výrazne zvyšuje možnosti ich použitia. Vinylové panely dobre absorbujú zvuky - pri chôdzi po nich nedochádza ku klepaniu. Pozoruhodná je aj jednoduchá údržba vinylových panelov a pohodlie, ktoré poskytujú užívateľom – ich povrch na dotyk je teplý. Sú ideálne na podlahové kúrenie zvyčajne teplovodné a vďaka svojej malej hrúbke vedú teplo veľmi dobre. Sú dobrým riešením pre alergikov, pretože nepriťahujú prach a preto sú menej náchylné na nečistoty. Položenie vinylových panelov je detskou hrou a je možné tromi spôsobmi – pomocou lepidla, lepiacej podložky alebo bez lepiacej metódy. Pamätajte, že v prvom rade je potrebné starostlivo pripraviť podklad, ktorý by mal byť rovný, ideálne plochý, ako aj suchý a čistý – aj malé nerovnosti môžu spôsobiť nepravidelnosti a medzery vo vinylovej podlahe. Nezabúdajte, že nejde o prírodný materiál. Ak hľadáte ekologické riešenie pre podlahovú krytinu, odporúčame úplne prírodné sendvičové panely alebo dlaždice.

Ak sa rozhodnete pre laminátové panely, tieto musia byť vysoko kvalitné, pretože budú odolnejšie voči oderu a vlhkosti a ich povrch sa bude ľahko čistiť. Na začiatok skontrolujte triedu oderu – je určená symbolmi od AC1 do AC5. Čím vyššia je hodnota, tým väčšia je tvrdosť a odolnosť proti oderu. Pre rodinu s viacerými členmi a domácimi miláčikmi odporúčame panely AC5 a AC6. Pri výbere venujte pozornosť hrúbke a vyplneniu panelov: do miestnosti sú optimálne panely s hrúbkou 8 mm, čo zaručí ich dlhú trvanlivosť. Ak je vyplnením konštrukcie doska HDF so zvýšenou hustotou, panel bude stabilnejší a odolnejší. Mali by ste však pamätať na to, že ak sa laminátová podlaha poškodí, nebude možné ju opraviť – a budete ju musieť celú renovovať, pretože taká podlaha musí byť vymenená za novú.

Alternatívou k dlaždiciam a panelom je sendvičová doska. Aby dosky plnili svoju funkciu, musíme venovať pozornosť dvom aspektom. Prvým z nich je vhodný výber samotného materiálu – druhu dreva. Druhým je správna ochrana pred deštruktívnymi faktormi. Bez ohľadu na to, aký typ dreva si vyberieme a aké tvrdé bude, je potrebné ho chrániť pred zničením. Sendvičový panel,

žiaľ, nie je odolný voči oderu, napriek tejto nevýhode je považovaný za najprestížnejšiu a najušľachtilejšiu povrchovú úpravu podlahy. Určite veľkou výhodou sendvičovej dosky je možnosť meniť farbu pri brúsení a jej relatívne jednoduchá renovácia – máme možnosť dať jej druhý dych a odstrániť poškodenie bez toho, aby sme museli vymeniť celý fragment podlahy.

Mechanické poškodenie – napr. pri sťahovaní nábytku

Ďalším dôležitým aspektom, ktorému stojí venovať pozornosť pri výbere materiálu na dokončenie podlahy je odolnosť proti mechanickému poškodeniu. Aby sme zistili, ktorá podlaha bude najlepšia, musíme realisticky posúdiť budúce prevádzkové podmienky. Je dobré vedieť, či okrem štandardného používania bude podlaha vystavená ďalšiemu poškodeniu vo forme nábytku na kolieskach, posuvných stoličiek, kresiel – to určite uľahčí výber. Podlaha, na ktorej je položená dlažba, obstojí skúšku prakticky v každej miestnosti. Je to najtrvanlivejší a najodolnejší voči mechanickému poškodeniu materiál, ktorý bol testovaný. Gresové dlaždice sa používajú na dokončenie podláh na chodbách, schodoch a v miestnostiach, ktoré sú často používané (kuchyne, salóny, pracovné miestnosti). Gresové dlaždice sa neboja koliesok kancelárskych stoličiek, posuvných kresiel alebo topánok na podpätku. Samozrejme, musíme si dávať pozor na veľmi ťažké predmety, ktoré môžu padnúť s výšky na dlažbu, pretože napriek tomu, že je veľmi odolný - stretnutie s 10 kilogramovým hrncom nemusí prežiť.

Na podlahe samozrejme nemusí byť položená dlažba, aj keď je tou najpraktickejšou voľbou. Gresové dlaždice sú zárukou životnosti po mnoho rokov, ale majú jednu veľkú nevýhodu – ich povrch je chladný. Samozrejme, problém môžeme odstrániť výberom podlahového kúrenia, pre ktoré sú gresové dlaždice najvhodnejšie zo všetkých testovaných materiálov, pretože dokonale vedú teplo. Ak chceme „teplejšiu" povrchovú úpravu, bez potreby inštalácie podlahového kúrenia, môžeme siahnuť po laminátových paneloch alebo vinylových paneloch a doskách.

Vinylové panely sú výrobky, ktoré sú zložené z viacerých vrstiev a na vrchnú vrstvu je použitý špeciálny polyuretánový povlak, ktorý zaručí odolnosť proti poškriabaniu. Vďaka tejto konštrukcii sú panely LVT odolné voči preliačinám a možným poškodeniam spôsobených pri premiestňovaní nábytku, stoličiek atď. Napriek tomu nie je nezničiteľný. V prípade ťažkého nábytku je potrebné dbať na to, aby ich nohy a kolieska nezanechali trvalé stopy. Musíte tiež venovať pozornosť ostrým kamienkom na podrážkach topánok. V najhoršom prípade môžu poškriabať podlahu. Pri výbere panelov stojí za to venovať pozornosť triedam použiteľnosti – priraďuje ich výrobca a uvádza, do ktorej miestnosti ich možno použiť. Napríklad trieda 23 znamená, že panely sú vhodné do miestností v dome, ktoré sú často používané, napríklad do chodby, kuchyne a salónu, zatiaľ čo do spálne postačí trieda 22.

Počas testov laminátové panely si poradili so stoličkami a podpätkami, ale nie sú dlhotrvajúce ako gres alebo vinyl a s pohovkou by si už pravdepodobne neporadili. Laminátové podlahové panely sa vyznačujú vysokou stabilitou a odolnosťou proti deformácii. Druhý parameter závisí

o. i. od hrúbky panelov. Najobľúbenejšie sú podlahové panely s hrúbkou do 6 až 12 mm – čím hrubšie, tým odolnejšie. Vyznačujú sa odolnosťou voči mechanickému poškodeniu, oderu, ako aj tvorbe škvŕn a zmene farby. Ak chcete pevnú povrchovú úpravu podlahy, ktorá bude odolná voči poškodeniu – odporúčame zvoliť triedu oderu AC5 a AC6 s minimálnou hrúbkou 8 mm kvôli ich zvýšenej pevnosti. Sendvičová doska je veľmi vhodná do miestností, ako je obývacia izba alebo spálňa. Pri dokončovaní interiéru v týchto miestnostiach si môžete vybrať z veľmi širokej škály podláh – nie sú vystavené takému používaniu, ako je napríklad podlaha na chodbe. Pri premiestňovaní nábytku však musíme byť opatrní, pretože je veľmi náchylná na mechanické poškodenie a oder. Pri stole s kolieskovou stoličkou vám odporúčame umiestniť ochrannú rohož, aby ste predišli poškodeniu podlahy, pretože sendvičová doska nie je odolná voči mechanickému poškodeniu. Musíme byť tiež opatrní, ak je miestnosť veľmi slnečná, dosky sa môžu sfarbiť alebo zmeniť farbu pod vplyvom UV lúčov.

Zhrnutie

Nižšie je uvedený súhrn výhod a nevýhod každého materiálu na povrchovú úpravu podlahy, ktoré sú opísané vyššie.

Gresové dlaždice

Výhody:

extrémne odolné voči poškriabaniu a mechanickému poškodeniu;

vodoodporné;

s dlhou životnosťou;

odolné voči slnečnému žiareniu;

ideálne riešenie pre všetky typy podlahového kúrenia.

Nevýhody:

studený povrch;

nie sú odolné voči ťažkým predmetom, ktoré na ne spadnú z výšky.

Vinylové panely

Výhody:

tiché – tlmia zvuky;

odolné voči oderu;

nemenia farbu;

trvanlivé;

vodoodporné;

jednoduchá inštalácia/výmena;

teplé na dotyk, dokonca aj bez podlahového kúrenia;

veľmi dobre vedú teplo pri použití podlahového kúreni.

Nevýhody:

umelý materiál – neekologický;

povrch, na ktorý ich kladieme, musí byť dokonale hladký.

Sendvičový panel

Výhody:

prírodný a ušľachtilý materiál;

teplý povrch;

jednoduchá renovácia – osvieženie podlahy brúsením;

počas brúsenia je možné zmeniť farbu.

Nevýhody:

poškodenie – ľahko sa poškriabe, zdeformuje;

tlmí ohrev z podlahového kúrenia – drevo je skvelý izolátor.

Laminátové panely

Výhody:

jednoduchá inštalácia;

prírodné;

prijateľná cena.

Nevýhody:

nie sú vodotodporné;

náchylnejšie na poškodenie;

nepríjemná výmena – spotrebné je demontovať veľkú plochu podlahy.

Jednoznačným víťazom v odolnosti a dlhovekosti je gres, ale má aj svoje nevýhody vo forme chladného povrchu, ktorý milovníkom teplej a útulnej podlahy úplne neuspokojí. Áno, môžeme nainštalovať podlahové kúrenie, ale nezmení to „chladný" vzhľad dlaždíc, ktorý nemusí zodpovedať štýlu interiéru. Laminátové panely sú teplým a prírodným materiálom za prijateľnú cenu, ktorý určite zahreje naše štyri rohy, ale neposkytne takú pevnosť ako dlaždice, a preto je to dobré riešenie pre spálňu alebo obývaciu izbu. Vinylové panely sú na druhej strane 100% vodotesným riešením. Sú tiché, imitujú drevo a dodávajú nášmu interiéru hrejivý charakter, pričom sú veľmi odolný voči poškodeniu. A nakoniec zostal kráľ pôvabu a elegancie – sendvičová doska. Povrchová úprava podlahy týmto materiálom nie je najlacnejšia a ľahko sa môže poškodiť, ale napriek svojim nevýhodám zaručí zmysel pre remeselné spracovanie a prirodzený vzhľad.

Na trhu existuje mnoho typov povrchových úprav podláh, pre ktoré sa môžete rozhodnúť. Všetky z nich majú svoje klady a zápory, ktoré musíte vziať do úvahy pri výbere správneho materiálu. Dúfame, že po prečítaní tohto článku sme vaše rozhodovanie trochu uľahčili.