Akú vaňu si kúpiť?

Vaňa – veľa ľudí si bez nej nevie predstaviť zariadenie kúpeľne. Podľa štatistík kraľuje v kúpeľniach a je častejšie vyberaná než sprchový kút. Kúpeľ vo vani je perfektným spôsobom ako relaxovať a oddychovať. Veď kto by si nedoprial raz od času teplý, dlhý kúpeľ s knihou alebo vínom? Ak plánujete kúpu alebo výmenu vane a neviete kde začať, potom je tento článok určený práve vám.

Typy vaní

Najobľúbenejšie sú tradičné vane, ktoré nájdete v rôznych tvaroch, rozmeroch, objemoch a spôsoboch montáže – buď ako vstavané, tak aj efektné voľne stojace vane. Tradičné vstavané vane majú väčšinou prívod vody cez nástennú batériu, voľne stojace vane sú vybavené štýlovými vysokými batériami do priestoru, ktoré sú montované na podlahu. Čo sa týka odtoku - pri vstavaných vaniach je odtok maskovaný, v prípade voľne stojacej vane treba rozvody potrubí správne naplánovať už v štádiu projektovania stavby, aby ste sa vyhli neskorším nákladným prácam. Za zmienku stoja aj vaňové zásteny – ide o skvelý kompromis medzi vaňou slúžiacou len na kúpanie a sprchou. Ide o ideálne riešenie pre majiteľov malých kúpeľní, ktorí si nemôžu dovoliť osadiť sprchu a aj vaňu v štandardnej veľkosti.

Pozrite si celú našu ponuku vaňových zásten >>

Tvar vane – aký si vybrať?

Na splnenie požiadaviek zákazníkov výrobcovia ponúkajú svoje výrobky v rôznych tvaroch. Najobľúbenejšia a univerzálna je samozrejme obdĺžniková vaňa - ľahko ju prispôsobíte každému interiéru. Vybrať si môžete aj medzi symetrickými a asymetrickými vaňami. Oválna vaňa vyzerá v kúpeľni veľmi zaujímavo.

Obdĺžniková vaňa

Najpopulárnejší je všetkým známy obdĺžnikový model vane. Vďaka veľkému množstvu dostupných veľkostí sa zmestí aj do malej kúpeľne. Stojí za zmienku, že po namontovaní špeciálnej zásteny môže byť obdĺžniková vaňa použitá ako sprchová kabína - je to skvelý kompromis medzi vaňou a sprchou.

Pozrite si celú ponuku obĺžnikových vaní >>

Voľne stojaca vaňa

Najlepšie sa hodí do veľkých kúpeľní. Voľne stojaca vaňa vyzerá skvele tak ako v strede miestnosti, tak aj klasicky umiestnená pri jednej zo stien. Tento typ vane nevyžaduje zásteny ani montáž ďalších dekoratívnych panelov. Široká škála farieb a tvarov uľahčuje zladenie voľne stojacej vane do akéhokoľvek kúpeľňového dizajnu. K tomuto typu vane sa najčastejšie vyberajú nástenné alebo podlahové batérie. Tip – nezabudnite si správne naplánovať rozloženie prípojok, aby ste sa potom vyhli nákladným prácam.

Pozrite si celú našu ponuku voľne stojacich vaní >>

Rohová vaňa

Miesto na vaňu sa nachádza v jednom z rohov kúpeľne, ideálne sa hodí do stredných alebo veľkých miestností. Je pravda, že vane tohto typu sú kratšie ako obdĺžnikové, ale za to sú širšie. Moderné modely rohových vaní sa hodia aj do malých miestností.

Pozrite si celú ponuku rohových vaní >>

Aký materiál si vybrať?

Vane sú vyrobené z rôznych materiálov. Každý z nich má špecifické vlastnosti, ktoré vplývajú na pohodlie a komfort používania. Rozlišujeme tieto typy vaní:

Akrylátová vaňa:

·        je veľmi populárna;

·        akrylát je plastický materiál, ktorý je veľmi tvárny – to umožňuje jeho formovanie do rôznych tvarov;

·        dobre drží teplotu vody;

·        má hladký, na dotyk príjemný teplý povrch;

·        povrchové škrabance sa dajú ľahko odstrániť, no nie je veľmi odolná voči mechanickému poškodeniu;

·        je hygienická a ľahko sa udržiava v čistote;

·        nízka hmotnosť (cca 30 kg);

·        tichá pri nalievaní vody;

·        nízka cena;

·        potrebné je dokúpiť ďalšie prvky – panely a výstuž;

·        nie je odolná voči chemikáliám.

Oceľová vaňa:

·        odolná voči silným čistiacim prostriedkom;

·        nepružný materiál – obmedzené tvary vane;

·        mimoriadne odolná voči mechanickému poškodeniu;

·        nižšia cena;

·        studená na dotyk;

·        voda pri kúpaní rýchlo vychladne;

·        plnenie vodou je hlučné.

Konglomerátová vaňa:

·        vzniká spojením dvoch alebo viacerých materiálov, napríklad kremeňa a akrylátu;

·        je hygienická a ľahko sa udržiava;

·        dobre drží teplotu vody;

·        je dostupná v rôznych veľkostiach a farbách;

·        vysoká hmotnosť (> 100 kg);

·        vyžaduje pravidelnú údržbu špeciálnymi prípravkami.

Liatinová vaňa:

·        mimoriadne trvanlivá a odolná voči mechanickému poškodeniu;

·        ideálna pre kúpeľne v retro štýle;

·        na dotyk studená, ale voda si udržuje stálu teplotu;

·        slabý dizajn;

·        ťažká (do 100 kg);

·        vysoká cena.

Drevená vaňa

Za zmienku stojí aj vaňa z dreva. Na Slovensku to nie je obľúbené riešenie, ale drevené vane majú mnoho výhod – sú predovšetkým ekologické a veľmi odolné a výborne udržujú teplo. Tento typ vaní bol dobre prijatý v Japonsku, kde sa používajú len na relaxáciu a oddych. Drevené vane sú zvyčajne pokryté antibakteriálnym náterom. Existujú aj verzie 2 v 1, teda drevené vane s akrylátovou vložkou. Drevené vane sú veľmi drahé.

Vaňové batérie

Pri zariaďovaní kúpeľne je jedným z najdôležitejších rozhodnutí výber správnej batérie k vani. Existujú dva základné typy – ide o batérie nástenné a stojanové. Výber daného typu bude závisieť nielen od osobných preferencií, ale aj od technických možností montáže na danom mieste. Na čo si dať obzvlášť pozor? Kľúčovým problémom je spôsob inštalácie batérie. Ak má vybraná vaňa široký okraj alebo sa vedľa nej plánuje obklad obložený dlaždicami, bude tým najlepším riešením stojanová vaňová batéria. Zabráni sa tak striekaniu vody pri plnení. V prípade vane s krátkym okrajom, najmä ak je umiestnená v rohu miestnosti, odporúčame zvoliť nástennú vaňovú batériu.

Pozrite si celú ponuku vaňových batérií >>

Zhrnutie

Neexistuje žiadne univerzálne riešenie. Veľkosť, tvar, umiestnenie – to sú základné kritériá, ktoré treba brať do úvahy pri výbere vane. Takú, ktorá vám umožní relaxovať a oddychovať po náročnom dni. Aby tak bolo, vaňa musí zapadnúť do dizajnu a veľkosti kúpeľne a spĺňať vaše individuálne potreby, ktoré sú najdôležitejšie. Až po určení základných parametrov priestoru na kúpanie, rozhodnite sa potom pre materiál, ktorý vám najviac vyhovuje a zvážte dokúpenie doplnkov, ako je napríklad zástena.