Vinylové panely – spoznajte ich jedinečné vlastnosti

Podlahové panely sú stále jedným z najobľúbenejších materiálov používaných na konečnú úpravu podláh. Sú spojenie krásneho vzhľadu, praktickosti a samozrejme dobrej ceny – najmä ak sa rozhodneme nakupovať v obchode, ako je Nexterio, teda v predajni podlahových panelov. Už nejaký čas sa však vinylové panely tešia vysokému záujmu.

Čo je vinyl?

Vinyl je syntetický materiál, ktorý sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti poškodeniu a neuveriteľnou trvanlivosťou. Panely sa skladajú z niekoľkých prekrývajúcich sa vrstiev. Najdôležitejšou z nich je vrstva PVC, na ktorú sa nanáša priehľadná vrstva polyuretánu. Nie je to nič iné ako v minulosti populárny PVC materiál - ale teraz sa vrátil v oveľa vylepšenej podobe. O umelom vzhľade niet pochýb. Vďaka vrstve PVC je vinylový povrch odolný a estetický. Pod túto vrstvu je umiestnená ďalšia vrstva nazývaná fotografická – ktorá zodpovedá za vzhľad. Fotografická vrstva môže zobrazovať prírodný kameň, betón, drevo alebo akúkoľvek farbu. Dnešná technológia umožňuje vysokokvalitnú tlač a ľahko si ju zmýliť s povrchom, ktorý imituje.

Životnosť

Jednou z najväčších výhod vinylových panelov je ich trvanlivosť. Majitelia bežných panelov vedia, že tento typ obkladu sa pomerne rýchlo ničí, najmä doma, kde sa toho veľa deje. S vinylovými panelmi je to úplne iné. Sú vyrobené z plne vodotesného plastu, takže ich možno použiť nielen v salóne, ale aj v kuchyni alebo kúpeľni, kde budú vystavené vlhkosti.

Povrch sa nepoškriabe a štruktúra zostáva dlho nezmenená – majitelia zvierat budú z tejto informácie nadšení. Vinylové panely sú veľmi odolné voči mechanickému poškodeniu, napr. pádu šálky alebo taniera v kuchyni.

Sú ideálnou voľbou do bytových domov, pretože majú oveľa lepšie zvukovoizolačné vlastnosti. Pri chôdzi v topánkach nedochádza ku „klepaniu" – susedia budú vám určite vďační.

Starostlivosť a renovácia

Vzhľadom sa nelíšia od prírodných drevených dosiek, ale na rozdiel od nich vinylové podlahové panely nevyžadujú pravidelnú renováciu. Nemusíme sa starať o brúsenie alebo lakovanie podlahy. Výberom vinylových podlahových panelov máme zaručenú funkčnosť a pohodlie ich použitia.

Vinylové podlahové panely, na rozdiel od laminátových panelov, môžu byť podrobené renovačným úpravám pozostávajúcim z brúsenia povrchu a následného nanesenia novej vrstvy polyuretánových alebo polymérno-akrylových náterov. Určite veľkou výhodou je, že v prípade poškodenia môžete ich jednotlivo vymeniť. Udržiavanie v čistote je tiež veľmi jednoduché, stačí ich zamiesť alebo povysávať a potom ich utrieť na mokro pridaním jemného čistiaceho prostriedku, aby znovu získali dokonalý vzhľad.

Bezpečnosť a podlahové kúrenie

Mnohí z nás radi chodia na boso v každom ročnom období. Žiaľ, kvôli tomu máme často studené nohy. Aby sme pocítili príjemný dotyk teplej podlahy pod nohami, nemusíme si vybrať prírodné, drevené dosky. Elastická štruktúra vinylu poskytuje neustále teplo a pohodlie, takže bude dokonalým riešením pre akýkoľvek typ miestnosti.

Vyznačujú sa tiež veľmi dobrým vedením tepla, vďaka čomu sú ideálne na podlahové kúrenie a často si ich vyberajú tí zákazníci, ktorí chcú mať vo svojom dome podlahové kúrenie.

Vinylové panely majú protišmykové vlastnosti – sú oveľa bezpečnejšie pre deti a pre našich štvornohých miláčikov.

Trieda použiteľnosti

Pri výbere výrobkov do domácnosti venujeme pozornosť technickým parametrom. Výber vinylových podlahových panelov mal by byť založený na osvedčených materiáloch s dobrými vlastnosťami. Iba to zaručí krásnu a odolnú podlahu na dlhé a dlhé roky. Zákazníci sa čoraz viac orientujú v označeniach technických parametrov, ktoré sú určené pre podlahové panely. Kto nepočul skratku „AC" bežne chápanú ako stupeň pevnosti panelov? Čo v skutočnosti znamená „trieda oderu" v praxi a ktorú možno nájsť na vinylových paneloch? Ak ste si nie istí, máme pre vás odpovede:

Skratka „AC" vždy je vyjadrená číslom: 3,4 alebo 5 je to označenie parametra nazývaného Abrasion Class. Toto je jeden z hlavných parametrov popisujúcich trvanlivosť laminátových panelov. Pevnosť povrchovej vrstvy laminátu sa v tomto prípade testuje podľa Tabera (EN15468:2013). Tento test zahŕňa upevnenie kruhovej vzorky kusu panelu na pohyblivú plošinu, ktorá sa otáča okolo svojej osi. Brúsne kotúče sa spustia na povrch skúšobnej vzorky a lisujú sa dostatočným výkonom.

Na testovanej vzorke sa po určitom čase objavia kruhy, ktoré ukazujú spotrebu materiálu po určitom počte cyklov. Čím viac otáčok testovaný panel vydrží, tým vyššiu triedu AC dostane.

V prípade laminátových panelov aj vinylových panelov sa vykonáva mnoho testov na určenie ich trvanlivosti. Pre laminované panely používame triedu oderu (AC) a pre vinylové panely triedu použiteľnosti. Táto nám hovorí viac o trvanlivosti výrobku, pretože ide o oveľa širšiu kategóriu.

Triedy začínajúce na 2 (21, 22, 23) označujú domáce použitie, 3 (31, 32, 33) sú určené na komerčné použitie a triedy označené 4 sú pre priemyselné použitie. Druhá číslica, od 1 do 3, znamená intenzitu používania, t. j. pri akej intenzite používania je možné použiť triedu, 1 – pre nízku intenzitu a 3 pre najvyššiu intenzitu. Jednoducho povedané - trieda 23 znamená intenzívne domáce použitie (kuchyňa, salón) a trieda 33 vysoká intezivita vo verejných technických miestnostiach, napr. obchodoch.

Ako sa kladú vinylové panely?

Možno ich spájať uzamykaním. Poznáme tradičné uzamykanie (angle alebo 2G), v ktorých musia byť najskôr pripojené kratšie a potom dlhšie strany. Na druhej strane, moderné uzamykanie (známe ako fold down, click alebo 5G) je oveľa jednoduchšie a sami si môžete položiť tieto panely. Počas inštalácie panelov je počuť „kliknutie". V OUTLETE NEXTERIO sú LVT panely k dispozícii aj v lepiacom prevedení, t. z. dry back. Ako klásť vinylové panely v tejto verzii? Ak používate lepidlo, musíte poriadne pripraviť podklad – mal by byť dokonale rovný. Naneste naň lepidlo, potom počkajte niekoľko minút, položte 2-3 rady materiálu a potom postup zopakujte. Vinyl lepený týmto spôsobom na podlahu je možné používať po 24 hodinách. Môžete použiť montážnu rohož so samolepiacou vrstvou, ktorá urýchli proces kladenia panelov. Vyrovnáva možné nerovnosti podlahy a umožní rýchlejšie použitie hneď po nainštalovaní.

Môžem na dlažbu položiť LVT vinylové panely?

Odpoveď je: ÁNO! LVT Vinylové panely je možné položiť na staré podlahy, urobené tiež z dlaždíc a dokonca aj dosiek. Nemusíte odstraňovať starú dlažbu. Dôležité je však pamätať na to, že je potrebné podklad primerane pripraviť. Na lepenie panelov, podklad musí byť čistý, suchý, rovný, pevný a stabilný. Niekedy je potrebné naliať tenkú vrstvu samonivelačného poteru (2-3 mm). Môže ju klásť aj na existujúca dlažby, ale musíme zaškárovať spoje.

Vďaka tomu pri takejto montáži bude určite menej práce ako pri tradičnej podlahe. A všetko nás vyjde oveľa lacnejšie.

Posledný módny výkrik

Vinylové podlahy kombinujú najlepšie výhody panelov a dlaždíc. Na jednej strane sa podobajú panelom (dokonale imitujú drevo), na druhej strane majú vlastnosti dlaždíc (rovnako ako dlaždice sú vodotesné). Zároveň sú teplejšie ako dlaždice, ktoré vnímame ako chladnejší materiál než panely. Cena je ďalším argumentom pre výber tohto typu podlahy - lacné LVT panely sú trvanlivé napriek svojej nízkej cene. Správne položené nám môžu slúžiť roky. Pozrite si našu ponuku v kategórii vinylové podlahové panely