Obklady imitujúce drevo – hit alebo gýč?

Drevené podlahy sú nadčasovou klasikou – prírodné drevo je ušľachtilé, zútulňuje interiér a navodzuje príjemnú atmosféru, vyžaduje si však údržbu, brúsenie a lakovanie. Nevýhodou sú tiež vysoké náklady na kvalitné podlahové dosky alebo podlahové panely.

V predsieni a v miestnostiach, kde je vyššia vlhkosť, ale tiež tam kde hrozí zaliatie vodou (kuchyňa, kúpeľňa) uprednostňujeme dlažbu namiesto drevených podláh. V tomto prípade prevládajú praktické aspekty a takto sa rozhodujú aj najväčší milovníci dreva.

Dlažba imitujúca drevo je takmer dokonalým riešením pre všetkých, ktorí z rôznych dôvodov nie sú pripravení rozhodnúť sa pre drevenú podlahu, ale uprednostňujú štýl blízky prírode. Dlažba pripomínajúca drevo imituje drevo tak dobre, že materiál je možné rozoznať len zblízka a pri priamom kontakte. Gresové obklady imitujúce drevo vytvárajúce ilúziu prírodného dreva sú hitom interiérového dizajnu už mnoho sezón. Čím si získali takú popularitu? Nielenže skvele vyzerajú, ale majú aj veľa výhod.

Dlažba imitujúca drevo - výhody a nevýhody

Vysoká odolnosť proti poškodeniu a nenáročnosť na údržbu sú dva faktory, ktoré presvedčivo hovoria v prospech výberu dlažby, najmä keď máme doma domácich miláčikov alebo malé deti – v oboch prípadoch podlahy vyžadujú častejšie umývanie a tiež je vyššie riziko poškodenia v dôsledku pádu ťažších predmetov na zem.

Rovnako ako dosky, aj dlažba imitujúca drevo je dostupná v mnohých farbách a veľkostiach. Vďaka tomu bude pasovať aj do miestnosti zariadenej v modernom alebo škandinávskom štýle, rovnako ako aj do industriálneho či rustikálneho priestoru. Táto praktická možnosť použitia jej vo všetkých miestnostiach, ako v interiéri aj exteriéri, robí z nej univerzálny materiál, s ktorým sa oplatí zoznámiť.

V priestoroch, v ktorých sa bežne pohybujeme v topánkach, je odolnosť podkladu veľmi dôležitá. Ľahko sa tu môže poškriabať alebo mechanicky poškodiť. Dlažba imitujúca drevo sa však vyznačuje zvýšenou odolnosťou voči oderu a vonkajším faktorom ako je mráz, dážď a slnko.

Zhrňme si výhody v skratke:

·        Trvanlivosť: gres – kamenina imitujúca drevo je veľmi odolná. Ak si vyberiete model s vysokou triedou oderu, dlažba podobná drevu vám bude dlho slúžiť v dobrom stave. Materiál je odolný voči poškriabaniu, mechanickému poškodeniu a vlhkosti.

·        Ľahko sa udržiava v čistote: čistenie drevených povrchov je veľmi problematické - musíte systematicky odstraňovať prach a jemný piesok, pretože môžu spôsobiť poškriabanie. Všetky tieto problémy zmiznú po položení dlaždíc imitujúcich drevo. Na ich umývanie môžete použiť najbežnejšie čistiace prostriedky a vodu.

·        Tepelná vodivosť: na rozdiel od dreva (ktoré má najvyšší tepelný odpor) sú gresové dlaždice imitujúce drevo materiálom, ktorý má najnižší tepelný odpor a tým vytvára najmenšie tepelné straty, vďaka čomu môžete vykurovať svoj dom efektívne a hospodárne.

·        Množstvo dizajnov: obklady imitujúce drevo sú dostupné v širokej škále farieb, vzorov a veľkostí. Dokážu napodobniť jeho ušľachtilé či exotické vzory, čo vám vo výsledku umožní dosiahnuť dekoratívny efekt do značnej miery podobný prírodnému drevu, avšak za oveľa nižšiu cenu.

Aké sú nevýhody obkladov imitujúcich drevo?

·        Chladná podlaha: mimo vykurovacej sezóny alebo na miestach, kde nie je nainštalované podlahové kúrenie, bude povrch, na ktorom je položená dlažba chladná, ale v lete, najmä v horúcom počasí, bude mať príjemný chladiaci efekt.

Nielen na podlahu

Dlaždice rovnako ako drevo mimoriadne zútulnia interiér bez ohľadu na to, či sú položené na podlahe alebo na stene. Krása prírodných materiálov je nadčasová. Kameninové dlaždice imitujúce drevo vám umožnia aranžovať steny v kúpeľni, krásne budú tiež vyzerať aj v sprchovej kabíne. Samozrejme, ako sa na gres patrí – je to veľmi univerzálny materiál a dlaždice podobné drevu sa budú hodiť do predsiene, obývačky, spálne a dokonca aj na terasu, bez ohľadu na to, akým štýlom plánujeme vaše „štyri kúty” dokončiť. Dlaždice imitujúce drevo sú veľmi všestranným a nadčasovým materiálom, ktorý ľahko obstojí v skúške času.

Módne trendy

Technologický vývoj výrobcov keramiky ovplyvnil možnosti produkcie výrobkov s nebývalým dizajnom a rozmermi. Vďaka tomu je možné vytvoriť bohatú farebnú paletu obkladov, ktoré dokonale imitujú rôzne odrody domácich a exotických drevín. Z najnovších noviniek stojí za zmienku obklad familiárne nazývaný „žalúzia” ktorý dodáva stene nezvyčajný dekoratívny efekt a je často vyberaný do obývačiek ku krbu alebo ako pozadie pre TV prijímač, ale tiež aj do kúpeľní a chodieb.

Dlaždice imitujúce drevo – zhrnutie

Dlaždice imitujúce drevo sú perfektné do exteriéru a tiež ich možno použiť v celom dome. Zaručujú dokonalú harmóniu medzi dlažbou a podlahovým kúrením a zaručujú štýlový efekt interiéru. Drevené podlahy, aj keď sú prírodným materiálom, nedajú sa použiť všade, drevo podobná dlažba má v tomto smere oproti nim jednoznačnú výhodu. Výberom dlaždíc imitujúcich drevo zaisťujete lepšiu sterilnosť v miestnostiach vystavených vonkajším faktorom, v ktorých si ona poradí dokonale.

Všetky gresové dlaždice imitujúce drevo nájdete tu >>