Položenie dlažby na schodisko v dome alebo na terase je praktickým riešením, ktoré spája úžitkové a estetické hodnoty. Vnútorné a vonkajšie schody sú veľmi dôležitým prvkom každého domova – správne uloženie dokáže dodať interiéru jedinečnú atmosféru. Nezabúdajme však, že schodiskové stupne musia okrem estetických hodnôt plniť predovšetkým svoju najdôležitejšiu funkciu, ktorou je bezpečnosť. Akú dlažbu na schodisko si vybrať? Čím sa riadiť a na čo si dať obzvlášť pozor? Tu je niekoľko praktických rád, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní.

Schodovky - čo to je?

Schodovky sú kategóriou produktov určenou pre osoby, ktoré chcú mať schody z dlaždíc. Tieto špeciálne navrhnuté schodové dlaždice sú obvykle doplnením kolekcie, vďaka ktorej vytvoríme jednotný vzhľad s prepojením na salón alebo chodbu. Takéto dlaždice, bežne známe ako schodovky, sú zvyčajne vyrobené z gresu alebo slinku. V NEXTERIO bez problému nájdete dlažbu do interiéru a dlažbu na schody w exteriéri - aktuálne máme najväčšiu ponuku vzorov na trhu. Väčšinou sú to glazované gresové dlaždice, ktoré nevyžadujú impregnáciu, to znamená, že sú odolné voči vlhkosti, plesniam, škvrnám a iným poveternostným vplyvom.

Rozdiel medzi schodovkami a inými dlaždicami

Schody sú neoddeliteľným prvkom každého obytného domu a komerčných objektov. Bez ohľadu na to, kde by sme ich chceli mať, schody by mali byť riadne vykonané – musia byť bezpečné a pohodlné pre všetkých ľudí, ktorí ich budú používať. Dlažba na schody, teda schodovka, sa od bežných dlaždíc líši vlastnosťami aj vzhľadom, ktorý je prispôsobený tvaru schodiska - vďaka tomu sa budú schodiskové stupne klásť rýchlejšie a jednoduchšie ako iné druhy dlaždíc. Schodovky majú drážky - zárezy, ktoré zaisťujú priľnavosť a špeciálne profilovanú hranu, ktorá dotvára estetický vzhľad každého schodiskového stupňa. Schodovky do exteriéru musia byť navyše mrazuvzdorné. Dobre sa osvedčili kolekcie s drsným, nerovným povrchom, ktoré zvýšia protišmykové vlastnosti. Takáto dodatočná ochrana urobí schody bezpečnejšie pre deti, starších ľudí alebo zvieratá.

Na čo sa zamerať pri výbere dlažby na schody?

Pri výbere protišmykovej dlažby na schody zamerajte sa na to, z akého materiálu je vyrobená. Najčastejšie používaným materiálom je gresová dlažba na schody, ktorá sa vyznačuje veľmi vysokou odolnosťou proti mechanickému poškodeniu a oderu. Schodovky do exteriéru by mali byť tiež mrazuvzdorné, aby si počas zimných mesiacov zachovali všetky svoje vlastnosti a bezchybný vzhľad a predovšetkým zaistili bezpečnosť pre užívateľov. Do exteriéru odporúčame zvoliť protišmykovú dlažbu s triedou protišmykovosti od R9 do R11. Ďalším dôležitým parametrom je odolnosť proti oderu: kupujte tie, ktoré majú hodnotenie PEI 4 alebo vyššie.

Ako položiť dlažbu na schody?

Nezabudnite, že schody položené w exteriéri by mali mať sklon asi 1-2%, čo uľahčí odtok vody. Schody by mali mať správny sklon ešte pred položením dlažby, ak ho nemajú, opravte ho predtým, než pristúpite ku kladeniu dlažby.


Jednoduchosť usporiadania

Produkty na konečnú úpravu, také ako schodovky, umožňujú konzistentné prepojenie podláh a schodov. NEXTERIO je jediný obchod na trhu, ktorý má základné typy dlaždíc pasujúce ku schodovkám v mnohých vzoroch a farbách. Vďaka bohatej ponuke vieme v jednom odtieni dlažby zladiť salón a z neho vychádzajúcu terasu či balkón so schodiskom do záhrady. Výsledkom bude, že miestnosť sa opticky zväčší a priestor za oknom si zachová celistvosť výzoru.

Ponuka zahŕňa okrem iného také typy ako:

  • schodovky imitujúce drevo
  • schodovky terazzo
  • schodovky imitujúce betón
  • tehlu a tiež veľa ďalších

Pozývame Vás, pozrite si celú ponuku schodoviek na nižšie uvedenom odkaze:

Pozrite si celú ponuku schodoviek >>